Eloise Dahling ansluter till Bricons Skånekontor

En glad och driven arkitekt byter spår inom byggbranschen. Bricon välkomnar Eloise Dahling till Skånekontoret.

Eloise Dahling har en master inom arkitektur, har genomfört flera kurser inom hållbart byggande och kommer närmast från en tjänst som arkitekt SAR/MSA. Nu blir hon brandkonsult på Bricon.
– Eftersom jag varit sugen på att testa ett nytt spår inom byggbranschen så känns detta som en bra matchning. Bricon är en arbetsplats med framåtanda, säger Eloise.

Berätta om dig själv!
– Jag beskrivs ofta som en glad och social person med mycket driv som bidrar med energi. Jag har fler hobbyer än timmar på dygnet och är ofta i gång med något slags projekt hemmavid.

Vad tar du med dig till Bricon?
– Med min bakgrund som arkitekt har jag kunskaper om ritteknik, 3d-projektering och en lite annan synvinkel.

Vilka arbetsuppgifter trivs du bäst med?
– Det beror på dagsformen. Vissa dagar är det roligast att få jobba i team och hitta lösningar tillsammans med kunniga kollegor, ibland är det väldigt tillfredsställande att få jobba på med sitt eget och beta av på den ständiga ”att göra-listan”.

Något du vill tillägga?
– Jag känner mig väldigt pepp på att lära känna mina nya kollegor!

Eloise Dahling har tillträtt sin nya tjänst. Varmt välkommen, hälsar kollegorna!

Publicerad den 1 september 2026

Nyhetsarkiv

Visar 1-10 av 199