Bricon växer i Östergötland och Stockholm

En nyfiken och social brandingenjör med en bakgrund inom räddningstjänsten. Bricon välkomnar Joar Hjertberg, som kommer att arbeta från våra nya kontor i Östergötland, men även från kontoret i Stockholm.

Joar Hjertberg har studerat både brandingenjörs- och civilingenjörsutbildningen på Lunds tekniska högskola, LTH, och har även gått påbyggnadsutbildningen i räddningstjänst för brandingenjörer (Rub) på Revinge.

Han kommer närmast från en tjänst som chef för samhällsskyddsavdelningen hos Räddningstjänsten Östra Götaland, där han även bland annat arbetat med att bevilja tillstånd för brandfarlig vara, agerat som bygglovskontorens expert i bygglovsfrågor och fört kommunernas talan i skydds- och säkerhetsfrågor.

Joar har precis tillträtt sin tjänst, där han kommer utgå från Bricons nystartade kontor i Linköping och Norrköping, men även förstärka Stockholm. Joar kommer initialt att arbeta mycket med brandfarlig vara och riskhantering.

Grattis till nya jobbet! Hur känns det?
– Det känns väldigt härligt! Jag skrev på papperna i april och sen dess har jag bara längtat efter att få börja.

Vad fick dig att välja Bricon?
– I min roll på räddningstjänsten har jag haft kontakt med många konsultfirmor och jag har alltid upplevt Bricon som ett väldigt professionellt och kunnigt företag. Samtidigt har det varit tydligt att de anställda trivs på jobbet.

Nämn en spetskompetens du har!
– Hantering av brandfarlig och explosiv vara samt riskhantering i samband med både småskalig och storskalig kemikaliehantering. Även samhällets kris- och riskhantering är ett av mina specialområden, till exempel i detaljplaneprocessen, klimatanpassning av samhället, samhällets krisberedskap eller riskhantering vid infrastrukturprojekt.

Berätta om dig själv!
– Jag är en nyfiken och social person som har lätt att lära mig nytt och tycker att det är väldigt roligt att få utvecklas. Jag är född på Östgötaslätten och flyttade till Lund för att studera till brandingenjör. Sedan flera år bor jag i Norrköping med min familj. Där fylls fritiden med körsång, jakt och ett nyupptäckt intresse för ridning.

Varmt välkommen Joar, hälsar kollegorna på Bricon!

Publicerad den 28 augusti 2025

Nyhetsarkiv

Visar 1-10 av 192